Magvető hava, 06.



 







Márai Sándor: Négy évszak






Október


Az erdőnek olyan szaga volt, mint egy régi, nemes fából faragott ruhásszekrénynek. A tisztásra néha kilépett egy őz vagy egy öregedő moziszínésznő. Volt valami századon kívüli ez októberben. Soha nem éltem ilyen választékosan: az október sugártörésének oldatában lebegtünk, s csaknem jambusokban szóltunk a pincérhez. A világ elegáns volt és illatos.











A fák lombja csendesen hull…













Néma a táj, arca sápadt,

Rá derengő napfény árad;

Ah, mi vonzó szép halál van

E mosolygó hervadásban!



Édes terhed, édes álom

Szinte érzem szempillámom;

Hogy lehajtsam, szinte vonja

Fejem a fák hulló lombja.



A fák lombja csendesen hull!…

Nem küzdéstül, fájdalomtul;

Itt a végharc ösmeretlen:

Lehet-e meghalni szebben…?!


 





/Tompa Mihály:

Őszi tájnak

részlet/



 



 











Új barátom



Ahogy a padon ülök,egy hirtelen fellobbanó szélben peregnek köröttem az aranysárga levelek, ezernyi  változatban.Zizegve, muzsikálva hull a fejemre, vállamra, mindenemre, mintha be akarna takarni.



Még hallom jajgatásukat is, ahogy mamácskáért kiáltoznak, de hiába.Nincs menekvés számukra.



Aztán egy kecses, szép levelet az ölembe repít a szél, ő rám mosolyog, én vissza, és már látom, hogy barátok leszünk.Mesélni kezd…Mesél nekem boldog életéről, ott fenn a fa tetején, aminek most hirtelen vége lett…De bizakodik, reménykedik, hogy lesz még neki jó sorsa.



Én pedig megsajnálom, beviszem a többi szép , válogatott leveleimhez a termések alá, a kosárkába…Jó lesz  neki itt, a többiekkel együtt.



vadvirág

Címkék:
Tovább a blogra »